| Basic Information SOLD Trucks & Trailers | |
|---|---|
| Brand | Volvo |
| Construction year | 2008 |
| Mileage | 226119 |
| Emission class | Euro 4 |
| Transmission | Automatic |
| Stock | 1 |
| Price | Upon request |
| Technical specifications | |
|---|---|
| Fuel | Diesel |
| Power | 426 kW |
| Engine displacement (cm3) | 16.123 cc |
| Transmission | Automatic |
| Suspension | Air/Air |
| Number of Axles | 4 |
| Axle Configuration | 8x4 |
| Wheelbase | 567 cm |
| Vehicle Dimensions | 800x255x320 |
| Net weight | 12.700 kg |
| Gross weight | 50.000 kg |
| Number of doors | 2 |