| Basic Information SOLD buses | |
|---|---|
| Brand | Mercedes-Benz |
| Model | Sprinter 616 CDI |
| Construction year | 2007 |
| Mileage | 191543 |
| Emission class | Euro 4 |
| Transmission | Automatic |
| Stock | 0 |
| Price | € 13.950 |
| Technical specifications | |
|---|---|
| Engine | OM |
| Fuel | Diesel |
| Power | 115 kW |
| Engine displacement (cm3) | 2.685cc |
| Transmission | Automatic |
| Number of Axles | 2 |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Wheelbase | 400 cm |
| Vehicle Dimensions | 7080x2400 |
| Net weight | 4.100 kg |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 19+1 |
| Number of standing room | 4 |
| Total passengers | 24+1 |
| Options | |
|---|---|
| Armseats | |
| Airco | |
| Emergency hammer | |
| ABS | |
| Intercom | |
| Matrixboard | |
| Overhead compartment | |
| Seatbelts | |
| Tachometer | |
| Webasto | |
| Radio-CD | |
| Sunvisor | |