| Basic Information SOLD buses | |
|---|---|
| Brand | Mercedes-Benz |
| Model | Sprinter 516 |
| Construction year | 2013 |
| Mileage | 588.388 |
| Emission class | Euro 6 |
| Transmission | Automatic |
| Stock | 1 |
| Price | € 35.000 |
| Technical specifications | |
|---|---|
| Engine | 516 CDI |
| Fuel | Diesel |
| Power | 163 hp |
| Engine displacement (cm3) | 2.143 cc |
| Transmission | Automatic |
| Suspension | Leaf |
| Number of Axles | 2 |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Wheelbase | 503 cm |
| Net weight | 3.778 kg |
| Gross weight | 5.500 kg |
| Number of doors | 3 |
| Number of seats | 15+1 |
| Number of standing room | 11 |
| Options | |
|---|---|
| Armseats | |
| Boardradio | |
| Airco | |
| Cruisecontrol | |
| Emergency hammer | |
| ABS | |
| Fire extinguisher | |
| Boardcomputer | |
| Matrixboard | |
| Wheelchair ramp | |
| Radio-CD | |