| Basic Information SOLD buses | |
|---|---|
| Brand | Mercedes-Benz |
| Construction year | 2002 |
| Mileage | 608608 |
| Emission class | Euro 3 |
| Transmission | manual |
| Stock | 0 |
| Price | € 13.950 |
| Technical specifications | |
|---|---|
| Engine | Mercedes |
| Fuel | Diesel |
| Power | 150 hp |
| Engine displacement (cm3) | 4.249 cc |
| Transmission | Manual |
| Gearbox | Allison LCT2000 |
| Suspension | Air/Air |
| Number of Axles | 2 |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Wheelbase | 425 cm |
| Vehicle Dimensions | 760x232x280 |
| Net weight | 6.340 kg |
| Gross weight | 8.200 kg |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 23+1 |
| Total passengers | 23 |
| Options | |
|---|---|
| Armseats | |
| Airco | |
| Emergency hammer | |
| Fire extinguisher | |
| Webasto | |