| Basic Information SOLD buses | |
|---|---|
| Brand | Mercedes-Benz |
| Model | CITARO O530 G (EURO 3 | 2005 | BIG AIRCO) |
| Construction year | 12/2005 |
| Mileage | 780000 |
| Emission class | Euro 3 |
| Transmission | Automatic |
| Stock | 3 |
| Price | Upon request |
| Technical specifications | |
|---|---|
| Fuel | Diesel |
| Power | 279 hp |
| Transmission | Automatic |
| Suspension | Air |
| Number of Axles | 2 |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Wheelbase | 585 cm |
| Vehicle Dimensions | 1195x255x310 cm |
| Net weight | 11.330 kg |
| Gross weight | 18.000 kg |
| Number of doors | 3 |
| Number of seats | 33 |
| Number of standing room | 45 |
| Options | |
|---|---|
| Electric roof hatches | |
| ABS | |
| Height regulation | |
| Kneel system | |
| Boardcomputer | |
| Tachometer | |
| Webasto | |
| Wheelchair ramp | |
| Sunvisor | |