| Basic Information SOLD buses | |
|---|---|
| Brand | Volvo |
| Model | B12BLE (EURO 3 | 2004 | 4 UNITS) |
| Construction year | 2006 |
| Mileage | 650000 |
| Emission class | Euro 3 |
| Transmission | Automatic |
| Stock | 0 |
| Price | Upon request |
| Technical specifications | |
|---|---|
| Engine | Volvo |
| Fuel | Diesel |
| Power | 420 hp |
| Transmission | Automatic |
| Suspension | Air/Air |
| Number of Axles | 2 |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Vehicle Dimensions | 1200x255x314 cm |
| Net weight | 11.515 kg |
| Gross weight | 21.300 kg |
| Number of doors | 3 |
| Number of seats | 33 |
| Number of standing room | 39 |
| Total passengers | 72 |
| Options | |
|---|---|
| Boardradio | |
| Cruisecontrol | |
| Electric roof hatches | |
| Emergency hammer | |
| ABS | |
| Fire extinguisher | |
| Height regulation | |
| Boardcomputer | |
| Matrixboard | |
| Webasto | |
| Wheelchair ramp | |
| Retarder | |