| Basic Information Used Intercity buses | |
|---|---|
| Brand | Mercedes-Benz |
| Model | INTOURO L (2015 | EURO 6 | 13 m) |
| Construction year | 2015 |
| Mileage | 1077635 |
| Emission class | Euro 6 |
| Transmission | Automatic |
| Stock | 25 |
| Technical specifications | |
|---|---|
| Cylinder | 6 |
| Fuel | Diesel |
| Power | 220 kW |
| Engine displacement (cm3) | 7698 cm3 |
| Transmission | Automatic |
| Number of Axles | 2 |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Wheelbase | 726 cm |
| Vehicle Dimensions | 1332x255x310 cm |
| Net weight | 12360 kg |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 53 |
| Options | |
|---|---|
| Airco | |
| Emergency hammer | |
| Fire extinguisher | |
| Height regulation | |
| Boardcomputer | |
| Matrixboard | |
| Tachometer | |
| Webasto | |
| Radio-CD | |
| Spotlights | |
| Sunvisor | |