| Basic Information Used City buses | |
|---|---|
| Brand | VDL |
| Model | CITEA SLF (2014 | EURO 6 | 3 UNITS) |
| Construction year | 2014 |
| Mileage | 865.897 |
| Emission class | Euro 6 |
| Transmission | Automatic |
| Stock | 3 |
| Price | Upon request |
| Technical specifications | |
|---|---|
| Vehicle registration | Netherlands |
| Cylinder | 6 |
| Fuel | Diesel |
| Power | 228 kW |
| Engine displacement (cm3) | 8710 cm3 |
| Transmission | Automatic |
| Number of Axles | 2 |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Wheelbase | 600 cm |
| Vehicle Dimensions | 1200x255x310 cm |
| Net weight | 11537 kg |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 30 |
| Number of standing room | 61 |
| Total passengers | 91 |
| Options | |
|---|---|
| Airco | |
| Emergency hammer | |
| Fire extinguisher | |
| Height regulation | |
| Boardcomputer | |
| Matrixboard | |
| Tachometer | |
| Toilet | |
| Trashcans | |
| Webasto | |
| Wheelchair ramp | |
| Spotlights | |