| Basic Information Used articulated bus | |
|---|---|
| Brand | Mercedes-Benz |
| Model | CITARO O530G (2007 | 18 M | AIRCO) |
| Construction year | 2007 |
| Mileage | 900000 |
| Emission class | Euro 5 |
| Transmission | Automatic |
| Stock | 1 |
| Price | Upon request |
| Technical specifications | |
|---|---|
| Fuel | Diesel |
| Power | 220 kW |
| Engine displacement (cm3) | 11967 cm³ |
| Transmission | Automatic |
| Number of Axles | 3 |
| Axle Configuration | 6x2 |
| Wheelbase | 1.184 cm |
| Vehicle Dimensions | 1.794x255x310 |
| Net weight | 16.200 kg |
| Number of doors | 3 |
| Number of seats | 61 |
| Number of standing room | 166 |