Used HESS LIGHTRAM 3 (2013 | HYBRID | EURO 5). Available in several qualities. Currently we have items from HESS LIGHTRAM 3 (2013 | HYBRID | EURO 5) in stock.
| Technical specifications | |
|---|---|
| Cylinder | 6 |
| Fuel | Diesel Hybrid |
| Power | 243 Kw |
| Engine displacement (cm3) | 8849 cm³ |
| Transmission | Automatic |
| Number of Axles | 4 |
| Axle Configuration | 8x4 |
| Wheelbase | 1925 cm |
| Vehicle Dimensions | 2466x255 cm |
| Net weight | 25.720 kg |
| Number of seats | 53+1 |
| Number of standing room | 130 |
| Total passengers | 184 |
| Options | |
|---|---|
| Airco | |
| Emergency hammer | |
| Height regulation | |
| Boardcomputer | |
| Matrixboard | |
| Trashcans | |
| Webasto | |
| ADR | |
| Retarder | |
| Radio-CD | |
| Sunvisor | |