| Informations de base SOLD buses | |
|---|---|
| Marque | Mercedes-Benz |
| Modèle | Citaro O530G (2007|EURO5|BIG CLIMA|4 UNITS) |
| Année de construction | 2007 |
| Kilométrage | 600000 |
| Classe d'émission | Euro 5 |
| Transmission | Automatique |
| Stock | 4 |
| Prix | Sur demande |
| Technical specifications | |
|---|---|
| Engine | Mercedes OM457 |
| Fuel | Diesel |
| Power | 220 kW |
| Engine displacement (cm3) | 11.967 cc |
| Transmission | Automatic |
| Gearbox | Voith |
| Suspension | Air/Air |
| Number of Axles | 3 |
| Axle Configuration | 6x2 |
| Wheelbase | 1.184 cm |
| Vehicle Dimensions | 1.794x255x310 |
| Net weight | 16.200 kg |
| Gross weight | 28.430 kg |
| Number of doors | 3 |
| Number of seats | 63 |
| Number of standing room | 87 |
| Total passengers | 151 |
| Options | |
|---|---|
| Airco | |
| Cruisecontrol | |
| Emergency hammer | |
| ABS | |
| Fire extinguisher | |
| Height regulation | |
| Intercom | |
| Kneel system | |
| Boardcomputer | |
| Matrixboard | |
| Tachometer | |
| Trashcans | |
| Webasto | |
| Wheelchair ramp | |