| Informations de base Bus urbains | |
|---|---|
| Marque | VDL |
| Modèle | CITEA (EURO 6 | 2015 | AIRCO) |
| Année de construction | 2015 |
| Kilométrage | 628196 |
| Classe d'émission | Euro 6 |
| Transmission | Automatique |
| Stock | 10 |
| Prix | Sur demande |
| Technical specifications | |
|---|---|
| Vehicle registration | Netherlands |
| Cylinder | 6 |
| Engine | Cummins ISB 6.7E6 |
| Fuel | Diesel |
| Max. permissible mass | 14870 kg |
| Power | 247 HP |
| Engine displacement (cm3) | 6700 |
| Transmission | Automatic |
| Number of Axles | 2 |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Wheelbase | 620 cm |
| Vehicle Dimensions | 1200x255x310 cm |
| Net weight | 9400 kg |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 39 |
| Number of standing room | 46 |
| Total passengers | 85 |
| Options | |
|---|---|
| Heater | |
| Boardradio | |
| Airco | |
| Emergency hammer | |
| Fire extinguisher | |
| Height regulation | |
| Boardcomputer | |
| Matrixboard | |
| Tachometer | |
| Trashcans | |
| Webasto | |
| Wheelchair ramp | |
| Spotlights | |
| Sunvisor | |