| Grundinformationen SOLD buses | |
|---|---|
| Marke | Scania |
| Modell | K230UB |
| Baujahr | 2009 |
| Kilometerleistung | 680838 |
| Emissionsklasse | Euro 5 |
| Transmission | Automatik |
| Vorrat | |
| Preis | € 34.950 |
| Technical specifications | |
|---|---|
| Fuel | Diesel |
| Power | 169 kW |
| Transmission | Automatic |
| Suspension | Air |
| Number of Axles | 2 |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Vehicle Dimensions | 11965x2550x3230 |
| Net weight | 12.540 kg |
| Gross weight | 19.100 kg |
| Number of doors | 3 |
| Number of seats | 36 |
| Number of standing room | 42 |
| Total passengers | 78 |
| Options | |
|---|---|
| Boardradio | |
| Airco | |
| Electric roof hatches | |
| Emergency hammer | |
| ABS | |
| Fire extinguisher | |
| Height regulation | |
| Kneel system | |
| Boardcomputer | |
| Matrixboard | |
| Tachometer | |
| Webasto | |
| Wheelchair ramp | |
| Sunvisor | |