| Grundinformationen SOLD buses | |
|---|---|
| Marke | VDL |
| Modell | Ambassador 200 (EURO 5 | 2009 | AIRCO) |
| Baujahr | 2009 |
| Kilometerleistung | 900.000 |
| Emissionsklasse | Euro 5 |
| Transmission | Automatik |
| Vorrat | 20 |
| Preis | Auf Anfrage |
| Technical specifications | |
|---|---|
| Fuel | Diesel |
| Power | 160 kW |
| Engine displacement (cm3) | 6.693 |
| Suspension | Air/Air |
| Number of Axles | 2 |
| Axle Configuration | 4x2 |
| Wheelbase | 620 cm |
| Vehicle Dimensions | 1195cmx250cmx320cm |
| Net weight | 8.760 kg |
| Gross weight | 14440 kg |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 41 |
| Number of standing room | 42 |
| Total passengers | 83 |
| Options | |
|---|---|
| Airco | |
| Emergency hammer | |
| ABS | |
| Fire extinguisher | |
| Boardcomputer | |
| Matrixboard | |
| Tachometer | |
| Trashcans | |
| Webasto | |
| Wheelchair ramp | |
| Radio-CD | |